Banner

1% podatku

1% podatku

1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp) - podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

autor: Anna Elżbieta Strzała 

Od 1 stycznia 2004 r. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w zeznaniu rocznym pomniejszyć należny podatek o kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp), jednak nie więcej niż do wysokości 1% należnego podatku. Możliwość pomniejszenia podatku mają podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych wg skali progresywnej oraz podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W chwili obecnej dysponujemy danymi dotyczącymi rozliczenia podatników płacących ryczałt.

 

Od 2007 roku wprowadzono zmiany w sposobie przekazywania 1% podatku. Podatnik wskazuje w zeznaniu organizację pożytku publicznego, której naczelnicy urzędów skarbowych przekazują kwoty w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego.

W zeznaniu za 2007 rok taki wniosek złożyło 64 038 podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na łączną kwotę 5 592 000,00 zł.[1] W porównaniu z rokiem poprzednim liczba podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy przekazali jeden procent podatku opp wzrosła o 504,08%, a kwota odliczeń na rzecz opp o 238%. Poniższe dwa wykresy obrazują dynamikę mechanizmu 1% podatku dla podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w latach 2003-2007.

Wykres 1 Liczba podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy przekazali 1% podatku na opp w latach 2003-2007

Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów z rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy, opublikowanych na stronie internetowej (www.mofnet.gov.pl) Ministerstwa Finansów.

Wykres 2 Kwoty przekazanego 1% podatku na opp z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w latach 2003-2007

Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów z rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy, opublikowanych na stronie internetowej (www.mofnet.gov.pl) Ministerstwa Finansów.[1] Na podstawie raportu „Informacja dotycząca ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2007 rok", Ministerstwo Finansów, Departament Podatków Dochodowych, Warszawa, maj 2008 r.

Źródło informacji: www.pozytek.gov.pl

 

pit scan - program do rozliczeń rocznych

wypełnij zeznanie roczne w 30 sekund

Zalety programu pit scan

 • przyjazne człowiekowi kreatory rozliczeń;

 • wizualne wypełnianie formularzy podatkowych;

 • sprawdzanie limitów kosztów i odliczeń;

 • wydruk, export do PDF;

 • pełna współpraca z systemami ministerstwa finansów;

 • system podpowiedzi;

 • podręczne kalkulatory i sumatory;

 • możliwość wysyłki zeznania e-mailem;

 • automatyczne poprawianie błędów;

 • aktualizacje przez internet;

 • zmiana kolorystyki;

 • pomoc serwisantów;

 • i wiele innych.

zostaw nam wiadomośćkontakt

wprowadź kod

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące programu Pit Scan?

Czekamy na twoją wiadomość

captcha
Przeładuj

infonetax sp. z o.o.

ul. karola olszewskiego 6

25-663 kielce

nip: 6572736550

41 230 67 06

zapraszamy do kontaktu

www.infonetax.pl

odwiedź stronę internetową

dołącz do nas

facebookyoutube
nasi partnerzy
fpddoradcapodatkowy